top of page

Jak jest zbudowany penis?

  • tematyego
  • 17 sie 2016
  • 2 minut(y) czytania

Mimo, że przez wielu mężczyzn penis uważany jest za jedną z najważniejszych części ciała, to odpowiedź na pytanie jak jest zbudowany może przysporzyć im wielu problemów. Warto jednak wiedzieć co nieco o budowie „najlepszego kumpla”, bo pomoże to zrozumieć zasady jego działania i właściwie się z nim obchodzić.

Chociaż przez całe życie mężczyzny penis wykorzystywany jest do oddawania moczu, to jednak jego najważniejsza funkcja biologiczną polega na wprowadzeniu nasienia (plemników) do kobiecych narządów rozrodczych w trakcie stosunku seksualnego i temu właśnie nadrzędnemu celowi podporządkowana jest jego budowa.


Prącie (łac. penis a. membrum virile) to narząd homologiczny żeńskiej łechtaczki (posiadający podobną strukturę) i przeciwieństwie do pozostałych części ciała, poruszanych działaniem mięśni, jest „urządzeniem hydraulicznym”, które do osiągnięcia erekcji (wzwodu) wymaga napompowania krwią.

Schemat budowy penisa (A) budowa wewnętrzna i (B) przekrój

Podstawowymi elementami jego budowy są 3 ciała jamiste – dwa ciała jamiste prącia (corpus spongiosum penis) i jedno nieparzyste ciało jamiste cewki moczowej, nazywane ciałem gąbczastym (corpus spongiosum penis), zakończone z jednej strony przez żołądź prącia (glans penis), czyli silnie unerwioną i wrażliwa na dotyk „główkę” a z drugiej przez tzw. opuszkę. Prącie jest pokryte skórą, cienką warstwą tkanki podskórnej oraz tkanki łącznej. Każde z ciał jamistych jest otoczone grubą, białawą obręczą z tkanki łącznej włóknistej, zwaną błoną białawą.


Ciała jamiste prącia to dwie równoległe do siebie struktury, zamocowane za pomocą więzadła do kości łonowej. Ciało gąbczaste osłania również biegnącą przez prącie cewkę moczową, czyli „rurkę” przez którą, zależnie od okoliczności, na zewnątrz wydostaje się mocz lub sperma. Są one skomplikowanym układem zatok, do których w trakcie erekcji może napływać krew tętnicza. W trakcie pobudzenia seksualnego zatoki w ciałach jamistych wypełniają się krwią, która powoduje ucisk naczyń żylnych odprowadzających krew z prącia, utrudniając tym samym odpływ krwi z ciał jamistych. Większa ilość krwi dostaje się do prącia niż zostaje odprowadzona, co powoduje jego stwardnienie (erekcję).


W budowie penisa wyróżniamy nasadę – przytwierdzoną odnogami ciał jamistych do kości łonowych i kulszowych oraz część ruchomą zakończoną żołędzią. Skóra prącia leży na luźnej tkance podskórnej i dlatego łatwo zsuwa się w trakcie erekcji. Ponad żołędzią skóra tworzy zdwojony fałd zwany napletkiem. Za dopływ krwi odpowiada tętnica grzbietowa prącia i tętnica głęboka i tętnica opuszki prącia.


Do wszystkich powłok prącia dochodzą również włókna nerwowe ze splotu lędźwiowego, unerwiające żołądź oraz napletek. Poza ruchowymi włóknami nerwowymi, znajdują się nerwy układu autonomicznego, które kontrolują mechanizm erekcji prącia, czyli otwieranie i zamykanie ciał jamistych.


 
 
 

Opmerkingen


FOLLOW ME

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Pinterest Icon
  • Black YouTube Icon

STAY UPDATED

POPULAR POSTS

TAGS

© 2023 by Annie Branson. Proudly created with Wix.com

bottom of page