top of page

żylaki powrózka nasiennego – przyczyny, objawy i leczenie


Istnieje wiele schorzeń i chorób jąder, które nieleczone prowadzić mogą do powstania i rozwoju poważnych nieprawidłowości w naszym męskim ciele. Jedną z takich, wydawałoby się, niepozornych chorób są tzw. żylaki powrózka nasiennego.

Żylakami powrózka nasiennego nazywamy najogólniej patologicznie poszerzone, wydłużone czy poskręcane naczynia żylne tzw. splotu wiciowatego, który składa się m.in. z odpowiednich żył nasieniowodu i mięśnia dźwigacza jądra. Z kolei powrózkiem nasiennym nazywamy wszystkie struktury, które wchodzą i wychodzą z jądra i przechodzą przez kanał pachwinowy. Skoro podstawy mamy już za sobą czas przejść teraz do możliwych przyczyn, objawów czy konsekwencji obecności i rozwoju żylaków powrózka nasiennego.

Niestety, na chwilę obecną, etiologia żylaków powrózka nasiennego nie została jednoznacznie określona, chodź istnieje parę teorii na ten temat. Znaczna część z nich mówi o tym, że do rozwoju patologicznych zmian żylnych w obrębie splotu wiciowatego dochodzi w wyniku nieprawidłowego zwiększenia ciśnienia żylnego, które jest główną przyczyną upośledzenia odpływu krwi z okolicy moszny. Do nadmiernego wzrostu ciśnienia żylnego dojść może m.in. w wyniku uszkodzenia odpowiednich zastawek żylnych, nadmiernego ucisku z zewnątrz czy z powodu obecności zbyt ostrych kątów w przebiegu tzw. żyły jądrowej.

W tym miejscu można zauważyć jedną całkiem intrygującą rzecz, a mianowicie: żylaki powrózka nasiennego rozwijają się zdecydowanie częściej w okolicach lewego jądra, a o wiele rzadziej w rejonie prawego splotu wiciowatego.

Czemu tak, a nie inaczej? Co sprawia, że istnieje tak wielka dysproporcja dotycząca częstości powstawania żylaków powrózka nasiennego w stosunku do obu jąder? I czemu jedno z jąder jest położone niżej w porównaniu z drugim?

Akurat to ostatnie najczęściej jest normą i jeśli nic podejrzanego się nie dzieje zazwyczaj nie trzeba się tym przejmować. Zapewne parę osób, w tym momencie, poczuło ulgę, ot taka uroda i fizjologia naszego ciała, że nie jesteśmy przecież idealnie symetryczni;)

Co się natomiast tyczy pierwszych dwóch pytań: uznaje się, że dużą zasługuję w częstszym występowaniu żylaków powrózka nasiennego po lewej stronie odgrywają różnice anatomiczne w przebiegu żył jądrowych, które odprowadzają krew z okolicy moszny.

Wyróżniamy dwie żyły jądrowe: lewą i prawą. Prawa żyła jądrowa, najogólniej, zbiera krew żylną z prawego jądra i odprowadza ją do tzw. żyły głównej dolnej. Z kolei lewa żyła jądrowa zbiera krew z okolicy lewego jądra i odprowadza ją do tzw. żyły nerkowej lewej, która następnie z kolei uchodzi do wspomnianej żyły głównej dolnej.

Co z tego wynika? Krew z lewego jądra ma dłuższą drogę do pokonania, a dodatkowo sama lewa żyła jądrowa charakteryzuje się dłuższym przebiegiem. Wszystko to, po części, predysponuje do częstszego występowania i rozwoju żylaków powrózka nasiennego po lewej stronie.

Skoro, po części, mamy już omówione przyczyny rozwoju zmian żylnych w rejonie jądra czas dowiedzieć się czemu warto się w ogóle tym przejmować.

A przejmować się naprawdę warto, ponieważ nieleczone żylaki powrózka nasiennego stać się mogą przyczyną męskiej niepłodności. Dlaczego? Dlatego, że zalegająca w okolicy jądra krew żylna sprzyja utrzymywaniu się w tym rejonie podwyższonej temperatury. Warto wiedzieć w tym miejscu, że jądra znajdują się u mężczyzn poza jamą brzuszną głównie z tego względu, że proces tzw. spermatogenezy, czyli powstawania i dojrzewania plemników odbywa się prawidłowo w temperaturze niższej, niż temperatura naszego ciała. Z powodu nadmiernego zalegania krwi żylnej w splocie wiciowatym upośledzony zostaje zarówno proces termoregulacji, jaki i powstawania nasienia.

Wszystko to sprawia, że potencjalnie młody i zdrowy mężczyzna, z powodu nieprawidłowego odpływu krwi żylnej z jąder może mieć poważne problemy z uzyskaniem potomstwa. Z tego względu tak ważna jest odpowiednio wczesna i dobrze ukierunkowana diagnostyka, która pozwoli na podjęcie właściwego postępowania leczniczego jeszcze na wczesnych etapach rozwoju schodzenia.

W zależności m.in. od stanu pacjenta i zaawansowania choroby zabieg leczenia żylaków powrózka nasiennego można przeprowadzić różnymi sposobami. Najczęściej jednak zabieg taki przeprowadza się laparoskopowo w znieczuleniu ogólnym i polega on, najogólniej, na resekcji patologicznie zmienionego splotu wiciowatego.

Jak zatem widać ta, na pierwszy rzut oka, niepozorna i niegroźna choroba może być przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych. W każdym przypadku zauważenia nieprawidłowości czy nowych zmian w obrębie genitaliów warto udać się do odpowiedniego specjalisty, ponieważ, niektóre schorzenia, na wczesnych etapach rozwoju można skutecznie leczyć;)

FOLLOW ME

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Pinterest Icon
  • Black YouTube Icon

STAY UPDATED

POPULAR POSTS

TAGS

Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page