top of page

Niezstąpienie jąder u dziecka – czym może to grozić?


Wnętrostwo, czyli niezstąpienie jąder jest stanem, w którym przynajmniej jedno z jąder znajduje się poza moszną. Czy należy się tym przejmować? Oczywiście, ponieważ nieodpowiednie umiejscowienie jąder w męskim organizmie stać się może przyczyną rozwoju poważnych schorzeń zdrowotnych.

Czy niezstąpienie jąder jest w ogóle częstym problemem w naszej populacji? Otóż, szacuje się, że u około niecałych 4% urodzonych u czasie noworodków płci męskiej stwierdza się brak przynajmniej jednego z jąder w mosznie. Przyczyn braku jądra w mosznie może być wiele, nie wszystkie one zostały precyzyjnie określone, wymienia się m.in. wpływ zaburzeń hormonalnym u matki na prawidłowy rozwój płodu czy wady tzw. jądrowodu, który odgrywa ważna rolę w wędrówce męskiej gonady.

Warto w tym miejscu napisać, że męskie jądra rozwijają się pierwotnie w obrębie jamy brzusznej, a wraz ze wzrostem i dojrzewaniem płodu dochodzi do ich przemieszczenia m.in. przez kanał pachwinowy do moszny.

Podstawy z grubsza mamy zatem za sobą;) Jakie mogą być skutki długotrwałego wnętrostwa i czy istnieją skuteczne metody jego leczenia oraz na czym one polegają?

Z fizjologicznego punktu widzenia, takie, a nie inne umiejscowienie męskich jąder ma bardzo ogromne znaczenie. Okazuje się, że aby możliwa stała się prawidłowa produkcja i dojrzewanie męskich komórek płciowych, czyli plemników przez tzw. nabłonek plemnikotwórczy wymagana jest odpowiednia temperatura. Temperatura panująca wewnątrz naszego ciała jest za wysoka i uniemożliwia przeprowadzenie przez jądra prawidłowego procesu spermatogenezy, z tego też względu w celu ‘’schłodzenia’’ męskie gonady znajdują się w worku mosznowym poza zbyt ciepłą jamą brzuszną;)

Konsekwencją niezdiagnozowanego czy nieleczonego wnętrostwa może być zatem męska niepłodność lub jej znaczne ograniczenie. Poza przebywaniem jądra w zbyt wysokiej temperaturze otoczenia niepłodność może być również konsekwencją zaburzeń hormonalnych towarzyszących nieprawidłowej wędrówce jądra czy pierwotnych wad jego budowy.

Chyba najpoważniejszym skutkiem wnętrostwa jest znamienny wzrost ryzyka rozwoju nowotworu jądra. Związek ten jest szeroko dyskutowany, ponieważ niezstąpieniu męskich gonad bardzo często towarzyszą nieprawidłowości w ich budowie. To z kolei sprzyja statystycznie częstszemu powstawaniu i rozwojowi niektórych postaci nowotworów jądra. Głównie chodzi tutaj o tzw. nasieniaki, których pochodzenie związane jest z zaburzeniami budowy form tzw. nabłonka terminalnego.

Czy w związku z przedstawionymi powyżej informacjami możliwe jest leczenie wnętrostwa? Tak, wyróżnić możemy, na chwilę obecną, metody zachowawcze i zabiegowe.

Zachowawcze leczenie wnętrostwa opiera się na założeniu, że za zaburzenia procesu wędrówki jądra odpowiadają określone nieprawidłowości hormonalne. W leczeniu nieoperacyjnym stosuje się zatem wybrane hormony takie jak: gonadotropinę łożyskową czy tzw. analogi gonadoliberyny. Zadaniem tych hormonów jest, w tych sytuacjach, wspomożenie przemieszczenia męskiej gonady w kierunku worka mosznowego.

Co natomiast w sytuacji kiedy leczenie farmakologiczne nie przyniosło pożądanych rezultatów? Konieczne jest w takich przypadkach przeprowadzaniem odpowiedniego zabiegu operacyjnego. Tak zwana orchidopeksja, którą przeprowadza się w celu leczenie wnętrostwa, polega, najogólniej, na zabiegowym sprowadzeniu jądra do moszny i zapobieganiu jego cofania się w kierunku kanału pachwinowego.

U jakich dzieci zabieg taki powinno się najlepiej przeprowadzać, aby uzyskać jak najlepsze wyniki leczenie? Tutaj dane są trochę niejednoznaczne, uważa się, że dziecko cierpiące na niezstąpienie jąder powinno przebyć operację pomiędzy drugim, a trzecim rokiem życia, z drugiej strony dzieci przed ukończeniem drugiego roku życia osiągają zazwyczaj najlepsze wyniki leczenia.

Nieleczone wnętrostwo stać się może przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, ale odpowiednio szybka i precyzyjna diagnostyka połączona z celowanym leczeniem jest w stanie zapobiec wielu niepożądanym powikłaniom tego schorzenia. Dbajmy zatem o swoje jądra oraz jądra swoich dzieci, gdyż to m.in. one zapewniają ciągłość rasie ludzkiej;)

FOLLOW ME

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Pinterest Icon
  • Black YouTube Icon

STAY UPDATED

POPULAR POSTS

TAGS

Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page