top of page

Testosteron – męski hormon płciowy


Za nasz typowo męski wygląd zewnętrzny odpowiadają w dużej mierze produkowane przez gonady określone hormony płciowe. W przypadku kobiet są to, najogólniej, estrogeny, a w przypadku mężczyzn testosteron i jego pochodne.

Co niektórych może zdziwić fakt, że testosteron to nie tylko mięśnie i zarost, ale całe spektrum zarówno cech fenotypowych, jak i psychicznych, które sprawiają, że wyglądamy i ‘’zachowujemy się’’ jak rasowi mężczyźni;)

Skąd w ogóle bierze się męski hormon płciowy, czyli testosteron? Najogólniej to z jąder, a pisząc dokładniej: z tzw. komórek śródmiąższowych Leydiga, które to odpowiadają za jego syntezę i wydzielanie.

W naszym życiu płodowym testosteron odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym przebiegu różnicowania płci i wykształceniu się męskich narządów płciowych. To właśnie m.in. pod wpływem testosteronu dochodzi do rozwoju najądrzy, kanalików nasiennych czy prawidłowego przebiegu procesu spermatogenezy, czyli rozwoju i dojrzewania plemników.

Tak się składa, że różnice w wyglądzie zewnętrznym pomiędzy dorosłą kobietą, a dojrzałym mężczyzną nie ograniczają się jedynie do różnic w budowie zewnętrznych narządów płciowych i braku piersi u samców;) Skutkiem długotrwałej obecności i działania męskich hormonów płciowych, czyli inaczej androgenów, są również zmiany o bardziej subtelnym i zazwyczaj mniej zauważalnym charakterze.

Warto zwrócić chociażby uwagę na różnice w proporcjach poszczególnych części ciała. U mężczyzn, pod wpływem hormonów płciowych, dochodzi do intensyfikacji tzw. procesów anabolicznych, co objawia się m.in. zwiększeniem objętości tkanki mięśniowej, a widać to szczególnie wyraźnie w okolicy obręczy barkowej. Z kolei kobiece ciało charakteryzuje się raczej szerokimi biodrami, co ma swoje uzasadnienie, ponieważ kobieca miednica jest przygotowywana na obecność rozwijającego się w jej obrębie płodu.

Testosteron wpływa również na indukcję rozwoju zazwyczaj gęstego męskiego zarostu twarzy. Z kolei wśród mniej oczywistych działań androgenów należy wspomnieć chociażby o typowo niskim męskim tonie głosu, co związane jest z wpływem testosteronu na budowę i strukturę krtani oraz znajdujących się w jej obrębie strun głosowych.

Niestety, co za dużo to niezdrowo, a sam testosteron odpowiada także za szereg negatywnych zjawisk zachodzących w naszych ciałach.

Patrząc ogólnie na będących w kwiecie wieku mężczyzn można zauważyć, że znaczna część z nich zmaga się z postępującą utratą włosów, bądź jest po prostu łysa. Nie biorąc pod uwagę czynników czysto genetycznych, to duża w tym ‘’zasługa’’ testosteronu, a w szczególności jego pochodnej – dihydrotestosteronu (DHT). DHT sprawia, że pod jego wpływem dochodzi do obkurczania się mieszków włosowych i stopniowo postępującego zahamowania produkcji włosów. Proces ten jest najsilniej wyrażony w okolicy męskiego czoła i skroni, co daje efekt typowych i znanych praktycznie wszystkim zakoli.

Gruczoł krokowy, czyli inaczej prostata, będący strukturą męskiego układu płciowego, pod wpływem testosteronu, wykazuje tendencję do wzrostu i zwiększania swojej objętości. Sprawia to, że u niektórych mężczyzn, wraz z upływem lat, dojść może do pojawienia się problemów z oddawaniem moczu, a nawet indukcji przemiany nowotworowej.

Testosteron i inne męskie hormony płciowe mają także swój subtelny udział w wywoływaniu zmian w tzw. lipidogramie, co poprzez zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi koreluje ze zwiększoną częstością występowania m.in. chorób układu krążenia.

Hormony płciowe modelują również, w pewnym zakresie, nasze codzienne zachowanie. Na ogół wyższe stężenia androgenów odpowiadają m.in. za wyższą aktywność seksualną i większe zainteresowanie seksem. Uznaje się także, że testosteron zwiększa chęć walki i może wywoływać u niektórych mężczyzn zachowania agresywne.

Z jednej strony testosteron jest nam, mężczyznom, potrzebny do prawidłowego funkcjonowania na tym świecie i poprzez wpływ na sferę seksualną przysługuję się naszemu gatunki;) Z drugiej jednak strony niekontrolowane i nieodpowiednie stosowanie preparatów androgenów np. w doppingu, może wywoływać poważne skutki ogólnoustrojowe, których nie powinno się lekceważyć.

FOLLOW ME

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Pinterest Icon
  • Black YouTube Icon

STAY UPDATED

POPULAR POSTS

TAGS

Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page