Na czym polega i może polegać męska antykoncepcja?
- tematyego
- 25 wrz 2016
- 2 minut(y) czytania

O antykoncepcji mówi się i pisze głównie w kontekście płci pięknej, a nie mężczyzn. Na dzień dzisiejszy męska antykoncepcja polega, w dużej mierze, na stosowaniu przez mężczyznę prezerwatyw. Czy to jedyna dostępna metoda męskiej antykoncepcji? Czy w przyszłości może coś w tej kwestii jeszcze ulec zmianie? Dowiedzmy się;)
Jakie wady i zalety posiadają prezerwatywy? Zacznijmy może od zalet. Prezerwatywy są tanią i odwracalną metodą antykoncepcji. Prezerwatywy nie wpływają negatywnie na funkcje męskiego układu rozrodczego, ani też innych układów w organizmie. Największą jednak chyba zaletą i jednocześnie wadą prezerwatyw jest to, że stanowią one barierę pomiędzy męskimi, a żeńskimi narządami płciowymi. Z punktu widzenia naszego zdrowia bariera ta zdecydowanie minimalizuje ewentualne ryzyko wniknięcia do naszego ciała różnych bakterii, wirusów czy grzybów, co sprawia, że ryzyko rozwoju chorób przenoszonych drogą płciową jest zdecydowanie niższe, w porównaniu z innymi metodami antykoncepcji. Z punktu widzenia doznań zmysłowych, czerpanych podczas stosunku, bariera mechaniczna prezerwatywy sprawiać może, że wrażenia czuciowe nie będą tak samo silne i intensywne, jak podczas uprawiana seksu bez niej.
Zdarzyć się może także, że u danego mężczyzna stwierdza się uczulenie na lateks, czyli na materiał, z którego najczęściej produkuje się prezerwatywy. W takich przypadkach rozwiązaniem jest stosowanie prezerwatyw nielateksowych, które jednak nierzadko są wyraźnie droższe od swoich siostrzanych lateksowych odpowiedników.
Co natomiast w sytuacji, kiedy mężczyzna nie chce stosować prezerwatyw? Czy są obecnie jakieś inne opcje męskiej antykoncepcji? Otóż są, ale są one zdecydowanie bardziej radykalne. Chodzi tutaj głównie o przeprowadzenie zabiegu tzw. wazektomii.
Wazektomia jest, najogólniej pisząc, zabiegiem chirurgicznym, który polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów u danego mężczyzny. Nasieniowody są strukturami, przez które, podczas procesu ejakulacji, przepływają wyprodukowane w jądrach plemniki. Ich podwiązanie sprawia, że podczas stosunku, nie dochodzi do deponowania plemników w drogach rodnych kobiety, co sprawia, że ewentualna ciąża zdarza się bardzo rzadko.
Wbrew powszechnie panującej opinii zabieg podwiązania nasieniowodów, w niektórych przypadkach można odwrócić. Należy jednak przy tym pamiętać i liczyć się z tym, że spodziewany efekt takiej procedury nie zawsze spełni pokładane w niej oczekiwania i nadzieje. Ponowne odnowienie ciągłości nasieniowodów i ich udrożnienie może być procedurą długotrwałą i bardzo kosztowną. Warto zatem zawczasu bardzo dokładnie przemyśleć decyzję o ewentualnym poddaniu się zabiegowi wazektomii, tak aby później nie żałować swoich czynów.
Nasze prawo pozwala nam na podejmowanie świadomych decyzji o własnym zdrowiu. Przyjmuje się, że zdolność płodzenia jest dobrem indywidualnym, które należy do konkretnego człowieka. W tym kontekście przeprowadzenie zabiegu wazektomii, przy pełnej i świadomej zgodzie pacjenta, nie jest ani karalne, ani zabronione.
Na dzień dzisiejszy męska antykoncepcja opiera się na dwóch omówionych powyżej metodach. Jednej odwracalnej, ale często wpływającej negatywnie na doznania zmysłowej i drugiej, zdecydowanie bardziej radykalnej, której efekty nie zawsze są możliwe do odwrócenia.
Co przynieść może męskiej antykoncepcji przyszłość? Na chwilę obecną trwają liczne badania, których ostatecznym celem jest wprowadzenie na rynek tzw. męskiej tabletki antykoncepcyjnej. Tabletki takie powodowałyby odwracalne zmniejszenie i zahamowanie dojrzewania plemników. Ich działanie opierać ma się m.in. obniżeniu syntezy niektórych, koniecznych w rozwoju plemników białek.
Męska antykoncepcja, chociaż mniej powszechna i popularna, zasługuje na dłuższą chwilę uwagi, z racji faktu, że szeroko stosowane przez kobiety dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne wykazują niestety szereg dolegliwości ubocznych. Dodatkowo nie wszystkie kobiety mogą stosować tabletki antykoncepcyjne lub inne metody regulacji płodności. W takich sytuacjach męska antykoncepcja zyskuje na znaczeniu i może stanowić środek w celu prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego;)
Comments